top

Pocztówka do Pana Sienkiewicza

             Czy wiecie, że słowo „pocztówka” w języku polskim zawdzięczamy naszemu wielkiemu pisarzowi Henrykowi Sienkiewiczowi? W 1900 roku autor „Trylogii” wziął udział w konkursie, którego celem było wymyślenie określenia karty pocztowej innego niż pochodząca z języka rosyjskiego „odkrytka”. Na konkurs nadesłano ponad 300 propozycji. W finale jury rozważało  pięć nazw: liścik, listewka, otwarta, pisanka i właśnie pocztówka, którą pisarz zgłosił, ukrywając się pod pseudonimem Maria z R.

            W trwającym obecnie Roku Henryka Sienkiewicza w naszej szkole odbył się konkurs pod hasłem Pocztówka do Pana Sienkiewicza zorganizowany przez nauczycieli języka polskiego. Polegał on na własnoręcznym wykonaniu pocztówki inspirowanej życiem bądź twórczością Henryka Sienkiewicza. Uczniowie wykonali ponad 30 prac, z których jury konkursowe wybrało najciekawsze pocztówki.

            Zwycięzcami szkolnego konkursu zostali: Kinga Warchoł (IV c),  Julia Kościńska (V a), Maja Chelińska (V c), Dominika Goździelewska (VI b), Julia Wansowicz (VI b).

Ponadto przyznano wyróżnienia, które otrzymali następujący uczniowie: Wiktor Sikora (IV a), Mikołaj Więckowski (IV a), Jakub Przybysz (IV c), Aleksandra Warchoł (IV c),                Katarzyna Pyka (VI a), Michał Kozakiewicz (VI b), Paulina Słowik (VI b),                                Edyta Tomczyk  (VI b), Weronika Zawistowska  (VI b).

Wszyscy wymienieni uczniowie otrzymają nagrody książkowe ufundowane przez Radę Rodziców naszej szkoły, a ich prace zostały wysłane do Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskej. Gratulujemy uczniom wielu ciekawych pomysłów oraz talentów plastycznych i literackich.

Najciekawsze pocztówki  Wyróżnione prace

Centrum sportowe

Lepsza Szkoła

Podręczniki

PUBLIKACJE


bottom

Administrowana przez ZYGTON. Strona funkcjonuje od 2006r. Kontakt z administratorem - zygton@wp.pl